Älemgoşarاَلـِـمـقــُـشـار

شمایل

وبلاگ ها و سایتهای ترکمنها و یا مرتبط

معرفی وبلاگ حنفیه ی ترکمن صحرا

مطلبی از : حنفیه ی ترکمن صحرا

مقدمه

                                        بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله رب العالمين والصلوة و السلام علي اشرف الانبياء و المرسلين و علي آله و اصحابه اجمعين.

اما بعد:

قال النبي صلي الله عليه وسلم: يشفع يوم القيامه ثلاث الانبياء ثم العلماء ثم الشهداء.  ترجمه: پيامبر اكرم صلي الله عيله وسلم مي فرمايند: در روز قيامت 3 گروه شفاعت مي كند پيامبران و عالمان و شهيدان.

مقبره مبارك حضرت خالد نبي عليه السلام در آسياي مركزي در شمال كشور ايران اسلامي در استان گلستان بخش مركزي شمالي و در 50 كيلومتري شهرستان كلاله در دامنه ارتفاعات در منطقه خشك و كوهستاني با 5 كيلومتر ارتفاع در كوه گوكجه داغ در قلب تركمن صحرا قرار گرفته است.

حقيقتاً در قرون گذشته و در قرن حاضر زيارت خالد نبي آمال و آرزوهاي همه تركمنان و سائر ملل جهان و قبله‌گاه عاشقان و دردمندان بوده و مي‌باشد و هيچ‌گونه اطلاعات كافي از اين زيارتگاه و اين سرزمين صحرائي نشر نيافته و اين امر باعث تأليف اين كتاب در اولين دهه قرن بيست و يكم گرديد.

اين كتاب عمدتاً بر پايه تحقيقات از اين منطقه استوار گرديده و اميد است براي علاقمندان مفيد واقع گردد.

خالد آخوند رايگان

خرداد 83

قسمت اول

حضرت خالد بن سنان يكي از انبياء الهي و مبلّغ آئين مسيحيت مي‌باشد و تاريخ پيدايش او به اعصاري بسيار دور برميگردد نبوت او با حديث مبارك رسول اكرم (‌ص) تائيد مي‌گردد و پيش از ميلاد رسول اكرم (ص) از دنيا رحلت مي‌كند.

همه انبياي الهي به يك حقيقت واحد دعوت مي‌كردند و اساس دعوت انبياء بر اين است كه آنها مزد كار خود را از مخلوق طلب نمي كردند و شعار آنها اين بود كه:

«ما اسئلكم عليه من اجر ان اجري الا علي رب العالمين».

 يعني: اي مردم من از شما مزدي در ازاي دعوت خود نمي‌طلبم و همانا مزد اين كار بر عهده‌ي پروردگار جهانيان است.

زيارتگاه خالد نبي يكي از مشهور ترين و مهمترين زيارتگاه استان و ايران است و حتي شهرت جهاني دارد.

در همه فصول سال زائران زيادي از گوشه و كنار دنيا به اين محل مشرف مي‌شوند اما در فصل بهار زواران كثيري همواره كاروان بسيار زيادي را از دور و نزديك ايرانگردان و جهانگردان را به سوي خود جذب مي كند.

خصوصا بعد از سرنگوني رژيم 2500 ساله شاهنشاهي و به ثمر رسيدن نهال انقلاب اسلامي به رهبري داهيانه‌ي حضرت امام خميني (رح) و با كوشش برادر بزرگوار حاج مراد دوردي قاضي و تعدادي از خيّران منطقه تركمن‌صحرا همچون مرحوم حاج آق‌اويلي موحد، جهت رفاه و آسايش زواران و مسافران بناهاي قديمي مجدداً تعمير و نو سازي شد و  چندين باب مجتمع و مسجدي بزرگ بناء و تأسيس گرديد.

اين منطقه از جمله موهبت‌هاي خداوند مي‌باشد و با توجه به خاطر اين لطف عظيم خالد نبي و به بركت او اين سرزمين مردمان مؤمن و صالح و نيكوكار پرورانده و نيز منبع نعمت و بركت و يكي از قطب‌هاي دامداري و كشاورزي و مورد توجه مردم مي‌باشد.

نشان ميدهد اين نواحي كوهستاني پيش از ظهور اسلام مسكوني بوده و تمدّن پيشرفته نيز داشته است اين منطقه صحرائي وسيع كوهپايه هاي زيبايي با هواي تميز از نظر جاذبه هاي طبيعي و توريستي به لحاظ موقعيت جغرافيايي و اقليمي و آب و هوايي بسيار ديدني و از نظر تابش آفتاب غني است و بيابانهاي زيادي دارد ولي ميزان بارش كم است.

اين سرزمين وسيع در طي قرون متمادي به عنوان اساس دامداري تلقي شده و بدليل ناحيه كوهستاني و بياباني از آبهاي جاري فاقد است و از  نظر آبهاي زير زميني فقير است براي سيراب كردن دامها به چاهها حفر نياز دارد و اهالي اين سرزمين از بارندگيهاي زمستاني و بهاري تأمين شده را در آب انبارها و از طريق بارشهاي اتفاقي و ناچيز صورت ميگردد.

در خاتمه انتظار بر حق مردم از دولت محترم اعم از اداره راه ترابري و جهاد سازندگي و اداره برق و سازمان اوقاف و امور خيريه كه به منظور رفع محروميت و خدمت رساني به مردم تأسيس گرديده، اين است كه براي عمران و ايجاد تسهيلات و گسترش خدمات و توسعه عدالت زير سازي آسفالت جاده 50 كيلومتري از روستاي قره قوزي به اوقچي و گچي سو و آب رساني بطريق لوله كشي به اين روستاها و برق رساني به اين زيارتگاه تدابير لازم را اجرا بگذارند.

من از خداوند متعال اميدوارم كه نسل آينده اسلام را آگاه و بيدار نمايد و ما را به عزت و سرافرازي در سايه اسلام نائل فرمايد انشاء الله به اميد آن روز.   والسلام عليكم و رحمة الله

از همه زائران التماس دعا دارم. قسمت دوم

                    اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

                      بسم الله الرحمن الرحيم

      فقد جائكم بشير و نذير و الله علي كل شئ قدير.(مائده/19)

اي اهل كتاب هر آئينه آمده است بشما پيامبر ما بيان مي‌كند براي شما در حالت انقطاع آمدن پيغمبران تا نگوئيد كه نيامد نزديك ما هيچ مژده دهنده و بيم دهنده آري هر آئينه آمده است بشما مژده دهنده و بيم دهنده و خدا بر همه چيز تو اناست يعني بعد عيسي بجز پيغمبر ما هيچ پيغمبري مبعوث نشد و مدت ميان ايشان پانصد و شصت سال بود و الله اعلم

يعني خداوند متعال قادر است برارسال فتره انبياء عليهم الصلوة و السلام مثلي در بين موسي عليه الصلوة و السلام و عيسي عليه الصلوة و السلام، چون در بين ايشان هزار پانصد سال است و هزار انبيا عليهم الصلوة و السلام آمدند و رفتند ، خداوند متعال قادر است بر ارسال بعد فترة چنانچه در بين عيسي عليه السلام و محمد صلي الله عليه وسلم.

چون در بين ايشان شش صد و نود و نه سال او غيرها علي الخلاف و چهار انبياء عليهم الصلوة و السلام بين عيسي عليه السلام و محمد صلي الله عليه وسلم  بروايت كلبي 3 تن از بني اسرائيل و 1 تن از عرب بودند ، كه آن خالد بن سنان عليه السلام از طائفه بني عبسي بود. و نبي برزخي بود، چون ادعاء وي از نبوه بعد از موت وي ظاهر شده نه قبل از موت كه خلق را دعوت كند در دنيا براي هدايت و نبوت برزخي وي ثابت است بحديث جناب رسول الله صلي الله عليه وسلم: «ذلك نبيٌّ ضيعه قومه» يعني: ايشان پيامبري بود او را قومش هلاك نمود. چنانچه تأئيد نموده كتب معتبره دريافت نمائيد[1].

قصه آن است كه خالد بن سنان عليه السلام بني عبسي با قوم خود در بلاد عدن سكونت مي‌كرد روزي آتش بزرگ از غار بيرون آمد محصولات و زراعت قوم را سوخت مردم و قوم ايشان نزد حضرت خالد (ع) آمدند و به او عرض و التجاء آوردند. و حضرت خالد(ع) آتش را به عصاي خود زد آتش برگشت و رفت به محل خودش يعني به آن غار داخل شد كه از آن غار بيرون آمده بود پس خالد نبي (ع) به قوم و اولاد خود فرمود كه: من پشت آتش داخل غار ميشوم تا آنكه آتش را خاموش كنم و شما تا 3 روز كامل صبر كنيد بعد از 3 روز كامل بيائيد مرا طلب كنيد ما از غار صحيح و سالم بيرون مي‌آيم و اگر قبل از 3 روز كامل مرا طلب كنيد من بيرون مي‌آيم و مي‌ميرم پس داخل غار شد پس قوم و اولاد وي 2 روز صبر كردند اما تا 3 روز كامل تحمل صبر را نداشتند وگفتند وي مرده و همه آمدند در غار و وي را صدا كردند پس فورا خالد نبي عليه السلام از غار بيرون آمد و درد سر شديد گرفته بود از سبب صداي ايشان كه قبل از وقت معلوم و معيّن صدا نمودند پس خالد نبي (ع) فرمود براي قوم و اولاد خود كه وصيت مرا ضايع كرديد قبل از مدت 3 روز مرا طلب كرديد اكنون من مي‌ميرم مرا قبر درست كنيد و دفن كنيد وصيت من اين است كه تا 40 روز صبر كنيد بعد از 40 روز براي شما چند تا گوسفند با يك خري كه دم ندارد مي‌آيد و آن خر كه دم ندارد جلو گوسفندان مي‌رود و همه آنها ميآيند نزديك قبر من توقف ميكنند شما فورا قبر مرا بكنيد من بيرون ميايم از قبر خود و شما را از احوال برزخي بيان مي‌كنم و از مقامات متفرقه و از حقانيت انبيا عليهم الصلاة و السلام و از حقانيت كتابهاي آسماني و از عذاب قبر و عذاب دوزخ واز نعمتهاي جنات و بهشت و غيرها بيان ميكنم تا آنكه مردم استفاده و درس و عبرت بگيرند. پس از 40 روز همان گوسفندان با همان شكل و شمايل و خري كه قطعا دم نداشت جلو آمد و گوسفندان  پشت خر همه روانه شدند و رفتند نزديك قبر خالد نبي (‎ع) توقف نمودند بلافاصله پس از آن، قوم و اولاد خالد بن سنان عليه السلام آمدند كه وصيت ايشان را بجاي آورند اما اولاد نبي قبول نكردند و گفتند اين قول و قرار براي ما عار و ننگ است چون مردم براي ما مي‌گويند اين اولاد منبوش قبر است . و مردم هم صرف نظر كردند و وصيت خالد نبي را ترك كردند و همان وصيت با خود خالد (ع) در قبر باقي ماند.

به تحقيق بعد از بعثت و رسالت محمد صلي الله عليه وسلم دختر خالد نبي عليه السلام به پيش جناب رسول صلي الله عليه وسلم آمد.

پس فرمود آنحضرت صلي الله عليه و سلم:

«مرحبا يا بنت نبي اضاعه قومه» و انما وصف النبي صلي الله عليه وسلم قومه بأنهم اضاعو نبيهم اي وصية نبيهم حيث لم يبلغوه مراده من اخباره احوال القبر. الخ. فقيل كان خالد عليه السلام مبعوثا الي بني عبس خاصة دون غيرهم من العرب

و گفته اند قبر خالد بن سنان عليه السلام في ناحيه جرجان(گنبد کاوس امروزی) بر سر تپه‌ايست اسم آن، كوه خدا است و يقال ان قبره بناحية جرجان علي قلة جبل يقال له خدا. (كذا في الاسئلة المقحمة)
شعر

 اوزاق يردن گورنار بلند هيبت‌لي
امور دور دومان دور قار دور بو داغلار

جانا راحت يوز مونگ دورلي نعمت‌لي
حق دن گلان رحمت نور دور بو داغلار

سوويق سووي حسّا لارينگ درماني
دردا شفا بولار ساقالدار جاني

خالدنگ مسكني منزل مكاني
قسّانيب چاغرسانگ يار دور بو داغلار

غم بوليب چيقانده گونگلينگ آچيلار
چاي لارندان اوچمانگ سووي ايچلار

الله نينگ رحمتي مونده ساچيلار
دولت دور همت دور نور دور بو داغلار

ياز بولسا آچيلار مونگ دورلي گلزار
باريب گورگيل اگر بولسانگ خريدار

مسكين قليچ چيقديم دشمان قصديندان
داليسندان مجنونيندان مستيندان

كوپ جنانلار اوتمش مونينگ اوستيندان
بوگون بيزه ميسر دور بو داغلار
 

ـــــــــــــــــــــــــــــ
شعر

اوستيندان يول دوشسه گونگونينگ مست بولار
هميشه بي‌غمدور خوش دور بو داغلار

يورك دا درد قالمز قايغي نيست بولار
رحمت دور دريا دور جوش دور بو داغلار

بلندينده خالدنبي ياتان دور
كوب ارنلار مونده مسكن توتان دور

خضر الياس يول لاريندان اوتاندور
هر كيمه بير گذر دوشدور بو داغلار

بهار بولسه چاروا دارلار چيقارلار
اوتلغنده نر مايه لار باقارلار

چشمه سنده خاص بدو لار ياقارلار
داغلارينگ ايچنده باش دور بو داغلار

مسكين قليچ يوز مونگ دردينگ شفاسي
دگسه بولار داغلارينگ صفاسي

بو دونيانينگ يوق دور ذره وفاسي
ويران بولار سونگي هيچ دور بو داغلار
 

ـــــــــــــــــــــــــــــ

اَللّهُمَّ اجْعَلْنَا وَ جَمِيْعِ المُسْلِمِيْنَ مِمَّنْ يَسْتَمِعُوْنَ القَوْلَ
فَيَتَّبِعُوْنَ اَحْسَنَهْ

منابع

تفسير روح البيان صفحه93 جلد 2 سوره مائده

تفسير روح المعاني صفحه 93 جلد 6 سوره مائده

تفسير الخازان صفحه443 جلد 1 سوره مائده

تفسير الصاوي صفحه 275 جلد 1 سوره مائده

تفسير الجمل صفحه 476 جلد 1 سوره مائده

تفسير روح البيان صفحه 368 جلد 7 سوره يس

Filed under: معرفی وبلاگها و سایتها

2 Responses

 1. مسلمان می‌گوید:

  سایتی بسیار عالی

 2. دوست می‌گوید:

  سلام [گل]
  حلول سبزترین فصل سال برشما مبارک !
  حضورتان را ارج می نهیم .

  http://5saljafa.blogfa.com

  دوست

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: